W dzisiejszym artykule omówimy takie typy wśród osób, które zdecydowanie w mniejszym lub większym stopniu uniemożliwiają, utrudniają strzelanie czy też całkowicie wykluczają z grona posiadaczy broni. W kwestii broni wiele zależy od człowieka, bo jak mówi stare i sprawdzone przysłowie, to nie broń zabija, ale strzelec pociągający za spust. Broń palna sama w sobie jest narzędziem nie bardziej niebezpiecznym niż siekiera czy wiertarka, jednak nieumiejętnie użytkowana staje się wręcz śmiercionośna. Sam fakt możliwości zrobienia sobie lub komuś krzywdy na sporą odległość powinna dawać do myślenia. Niestety nie każdy ma zdrowe podejście do tego tematu, a wiele osób po prostu przecenia swoje możliwości. Wymienimy sobie tutaj kilka typów, które z różnych względów nie powinny posiadać dostępu do broni palnej.
Osoby ze zdiagnozowanymi istotnymi zaburzeniami psychicznymi
Zaczniemy, od wydawać by się mogło oczywistego tematu, jakim jest niezdolność do cieszenia się bronią w swoim sejfie z powodu zaburzeń psychicznych. Osoby takie ze względu na swój stopień niepełnosprawności, nie powinny raczej sięgać po broń. Główną przesłanką ku temu jest choćby fakt, że mogą one stanowić nie tylko zagrożenia dla Siebie samych, ale również dla osób postronnych. Oczywiście o tym, jak mocno nasilone są te zaburzenia i z jaką siłą występują ocenia lekarza. I to od lekarza zależy ostateczna decyzja o przyznaniu prawa do posiadania broni. Są jednak przypadki chorobowe, które definitywnie wykluczają z grona posiadaczy broni.
Osoby skazane przez sąd za przestępstwo
Kolejnym typem są osoby, które mogły mieć już do czynienia z bronią palną, a nawet mogły się nią posługiwać. Jednak ze względu na przekroczenie jasnych zasad prawnych, taką możliwość utraciły. Mowa oczywiści o osobach karanych za różnorodne przestępstwa jak np. Umyślne zabójstwo. Sprawa jest prosta – każdy z nas rodzi się jako czysta karta i to od nas zależy jak zapiszemy strony historii swojego życia. Naszymi działaniami możemy sobie to życie ułatwić lub utrudnić. Dokonanie przestępstwa ściganego z urzędu jest kolejnym elementem wykluczającym z potencjalnego posiadania przy sobie broni palnej, gdyż takie osoby naruszyły mocno zaufanie społeczne.
Osoby nieletnie, które nie ukończyły 21 roku życia
Jest to przypadek osób, które w przeciwieństwie do poprzednich nie zostały już wykluczone jako potencjalni nabywcy broni palnej, ale jeszcze nie mogą jej posiadać z uwagi na jasne regulacje prawne dotyczące braku wejścia w dorosłe życie. I chociaż każdy z nas dorasta w różnym stopniu i na pewno znajdą się osoby, które w wieku 18 czy 20 lat będą roztropnie zachowywać się z bronią, to jednak prawo w tym wypadku jest po prostu bezlitosne. W takiej sytuacji pozostaje po prostu odczekać chwilę na swój moment, by móc cieszyć się z broni palnej.
Osoby nadużywające substancji psychoaktywnych
Ostatnią omawianą tutaj grupą będą osoby, które z uwagi na nadużycia w sferze substancji psychoaktywnych, leków czy alkoholu wprowadzają się w stany świadomości utrudniające jasną ocenę sytuacji. Nie od dziś wiadomo, że różne leki czy narkotyki potrafią mocno zmieniać percepcję odbieranego świata, a to w połączeniu w potencjalnie śmiercionośnym narzędziem, jakim jest broń palna, nie wróży zbyt dobrego efektu na koniec. Można to porównać to osoby piastującej ważne stanowisko w fabryce, od której zależy jakość i szybkość produkcji. Jeśli nie będzie ona wywiązywała się ze swoich obowiązków lub co gorsza – sabotowała produkcję dla swojej przyjemności to efekty tego odczuje ona sama, ale także cała firma i ludzie, którzy niczemu nie zawinili. Warto nie stwarzać nieroztropnym zachowaniem ryzykownych sytuacji z użyciem broni palnej. A używki i mocne leki nie ułatwiają spełnienia tej podstawowej zasady.